Skotsko 2015

Ve dnech 11. – 19. října se vybraní studenti sexty, septimy a oktávy Gymnázia Pacov zúčastnili jazykově-vzdělávacího pobytu ve skotském Edinburghu.

Reportáž o tom, co jsme viděli a zažili, napsala Nikola Stupková z oktávy, autorem fotek je Petr Hovorka z oktávy (další foto na FB stránkách školy).

 

Holandsko, Anglie a hlavně Skotsko v jednom týdnu

Autobus plný studentů pacovského gymnázia vyrazil 11. října od budovy školy za poznáním jiných světů. Výlet do země pod taktovkou královny Alžběty II. však začal už v holandském Amsterdamu.

Před domem Anny Frankové, jenž se stal dějištěm jejího příběhu, z něhož mrazí, se táhla monstrózní fronta historických nadšenců a turistů s fotoaparáty. Další typickou turistickou atrakcí, kterou jakožto návštěvník Amsterdamu nesmíte minout, je plavba na grachtech – typických kanálech, které vedou městem. Hlavní město Nizozemska je ale také slavné svým bohémským způsobem života, proto cesta k autobusu vedla i přes vykřičenou čtvrť Červených luceren (Red Light District) a kolem kaváren s obrázky listů Canabis na oknech.

Další noc opustili studenti kontinent a pluli patnáct hodin na trajektu vstříc novým dobrodružstvím do Velké Británie. Noc strávili v malých kajutách, kde k sobě, lidově řečeno, měli blízko. Ráno se vylodili v New Castlu.

Projížďka Anglií začala zastávkou na Hadriánově valu – kamenné hranici, kterou postavili Římané (císař Hadrián) na ochranu před Skoty. Kolem ní se rozprostírá krásná otevřená krajina plná skotu a ovcí. Po troše římské kultury a historie následovalo překročení hranice mezi Skotskem a Anglií, což je místo, kde se turisté fotí u dvou velkých balvanů, na kterých je z jedné strany nápis Scotland a z druhé England.

Den však stále neměl konce, následovala totiž prohlídka Jedburghu, kde se nachází malebná zřícenina opatství. Zde studenti vdechovali historii románského i gotického slohu.

Když se nad Velkou Británií objevila temná obloha, přijížděl autobus do hlavního města Skotska – Edinburghu, kde čekali zástupci rodin. Rozvezli studenty do svých domovů, naplnili jejich bříška a připravili pro ně nocleh.

Ráno plní dojmů z adoptivních rodin jeli studenti na celodenní výlet. Ten začal u jezera Loch Lomond, nad nímž se snášel mlžný opar. Kolem vodní plochy stála nádherná stavení, která vypadala jako vystřižená z hobitína. Od jezera směřovala výprava do Glen Coe – údolí, které známe z filmu o Harrym Potterovi nebo ze snímku Monty Python a svatý grál.

Po kouzlu přírody přišlo kouzlo města Stirling, kudy kráčela historie a s ní i William Wallace, který se snažil oddělit Skotsko od Anglie, o čemž pojednává film Statečné srdce s Melem Gibsonem, který zcela tematicky sledovala posádka autobusu cestou.

Nejen poznání bylo cílem zájezdu, ale i vzdělání. Během dvou dopolední se tedy studenti rozdělení do tří skupin zlepšovali v konverzaci, gramatice a slovní zásobě pod vedením rodilých mluvčí. Vyměňovali si informace o Skotsku a České republice, diskutovali o sociálních problémech a hráli hry.

Ještě dvě města musela být prozkoumána. Jedním z nich byl samozřejmě Edinburgh, jehož ulice jsou plné pouličních umělců, kteří vám vykouzlí úsměv na tváři a zlepší den. Nad centrem se tyčí zámek dodávající hlavnímu městu Skotska kouzlo historické. Dokonce se může Edinburgh chlubit podnikem The Elephant House, kde začal vznikat příběh lidmi milovaného kouzelníka Harryho Pottera. Druhým zastavením pak bylo město Saint Andrews, kde se nachází jedna z nejstarších britských univerzit a torzo katedrály. Břehy tohoto univerzitního města jsou omývány mořem, kde poletují racci a surfaři tu svými prkny rozrážejí vlny.

Když se za autobusem mihl poslední obraz Skotska, novým cílem se stala Anglie se zastávkou v Yorku a město Leicester, kde v hotelu IBIS posádka autobusu přespala.

Než se vrátili zpět do domácích luhů a hájů, čekal je ještě poslední výlet. Hlavní město Anglie proslulé svou kulturou a památkami – Londýn. Muzea (Národní či všeho možného), Tower Bridge, The Globe – Shakespearovo divadlo, výměna stráží a spousta dalšího. Každý si našel něco svého. Avšak po deseti hodinách pátrání po historii a kultuře Londýna, nakupování suvenýrů či hledání záchodů si to bolavé nohy namířily do autobusu a začaly se těšit domů.

Tyto nádherné zážitky, zkušenosti a známosti vznikly díky dotacím z Evropské unie.

Skotsko-septima Selfie-se-skotem-1024x683

 

Hadrianuv-val-1024x683

 

 

GyPa-Londyn-1024x683

Tak-honem-Skotsko-1024x683

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To top